همه چیز درباره صفحه برش

همه چیز درباره صفحه برش

در صنایع برای برش قطعات با جنس‌های مختلف، از انواع صفحه برش (Cut Off Wheel یا Disk Cutter) استفاده می‌کنند. در این مقاله به صفحه برش، انواع و کاربردهای آن و همچنین نکات ایمنی مربوط به آن می‌پردازیم.

 نحوه عملکرد صفحه برش

صفحات برش، از تنوع در اشکال و ابعاد بسیاری برخوردارند که قابل نصب بر روی انواع دستگاه فرز، مینی فرز، دستگاه‌های پروفیل بر و … هستند. هرکدام از این صفحات، منحصربه‌فرد و مخصوص کاربرد خاص خود است، بنابراین هنگام تهیه و استفاده از این تجهیزات باید بسیار دقت شود که برای چه کاربردی صفحه برش تهیه می‌کنید، چراکه اگر این صفحات به‌جای هم استفاده شوند، دچار آسیب و خرابی خواهند شد. به‌عنوان‌مثال اگر برای برش سنگ از صفحه برش فرز چوبی استفاده شود، صفحه برش، دچار آسیب و خرابی شده و حتی ممکن است دیگر قابل استفاده نباشد.

صفحه برشی شامل تعداد زیادی دانه‌های ریز سایشی است که با چرخش صفحه، به قطعه کار برخورد کرده و با ایجاد سایش و اصطکاک برشکاری روی قطعه را انجام می‌دهد، در زمان برش، این دانه‌های سایشی پس از پس از ساییده شدن با قطعه کار، از صفحه جداشده و با دانه‌های تیز جدید جایگزین می‌شوند.

جنس صفحه برش

صفحات برش، با توجه به نوع کاربرد و استفاده از آن‌ها، از ابعاد مختلفی از دانه‌های سایشی در ترکیب با انواع چسب و رزین ساخته می‌شوند. جنس دانه‌های صفحه‌های برشی به‌طورمعمول از اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم، سرامیک اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون و … است که هرکدام از این مواد نیز برای کاربرد خاصی مناسب است که در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره می‌کنیم.

 • دانه اکسید آلومینیوم (برای برش و لایه‌برداری از آهن و فولاد کاربرد دارد.)
 • دانه اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم (برای برش و لایه‌برداری از فولادهای سخت استفاده می‌شود.)
 • دانه کاربید سیلیکون (کاربرد برای لایه‌برداری از انواع فولاد سخت و برش انواع لاستیک، پلاستیک، سنگ و انواع مواد غیر آهنی)
 • سرامیک اکسید آلومینیوم (این نوع دانه سایشی قوی‌ترین نوع بوده و برای لایه‌برداری و برش فلزات خیلی سختمی کاربرد دارد.)

 اندازه دانههای سایشی

اندازه دانه‌های سایشی به‌صورت شماره‌هایی بر روی صفحات برش نمایش داده می‌شود. سایز دانه‌های سایشی با میزان ظرافت برش و سطوح برش شده رابطه مستقیم دارد، به این صورت که هرچه دانه‌ها دارای سایز بزرگ‌تری باشند، زبرتر و برای برش‌های بدون ظرافت مناسب هستند که نیازی به صافی سطوح برش شده ندارند. همچنین هرچه اندازه دانه‌های سایشی کوچک‌تر باشد، برای برش‌های ظریف‌تر و سطوح برش شده ظریف‌تر و بهتر مناسب‌اند.

برای تشخیص شماره‌های جک شده روی صفحات برش دقت کنید که هر چه شماره‌های درج‌شده از عدد ۱۰ بزرگ‌تر باشد به معنی درشت و زیر بودن دانه‌ها و هر چه شماره‌ها شامل ارقام بسیار بزرگ‌تر باشند، مانند ۲۰۰، ۱۸۰ یا ۱۰۰ به معنی زیرتر و نرم‌تر بودن دانه‌های سایشی است.

 سایز استاندارد صفحه برش

به‌طورکلی، ضخامت صفحه‌های استیل بر 1 میلی‌متر و کمتر، ضخامت صفحه‌های فلز بر 2 الی 3 میلی‌متر و ضخامت مینی فلاپ‌ها 4 الی 5 میلی‌متر است. قطر استاندارد صفحه‌های برش با توجه به مواد سازنده متفاوت است، اما کاربردی‌ترین صفحات دارای قطر 115، 125، 150، 180، 210، 230، 250، 300، 350 میلی‌متر هستند.

 انواع صفحه برش ازلحاظ کاربرد

 صفحه استیل‌بر

همه چیز درباره صفحه برش

صفحه استیل‌بر دارای ظاهری صاف بوده و در میان انواع صفحات برشی، صفحه‌های استیل‌بر کمترین ضخامت را دارند و در بیشترین حالت، ضخامت برخی از انواع از صفحات استیل‌بر به 2 میلی‌متر می‌رسد. از این صفحه برش برای برش و سایش انواع فولاد سخت مانند استیل (ضخامت کم) استفاده می‌شود.

 صفحه آهن‌بر

همه چیز درباره صفحه برش

صفحات آهن‌بر معمولاً دارای قطر 115، 180، 210 و 230 و ضخامت 1 الی 2 میلی‌متر هستند. این نوع صفحه برای برش انواع لوله و پروفیل آهنی با ضخامت کم کاربرد دارند.

 صفحه ساب و سایش

این نوع صفحات دارای قطر 115، 180 و 230 هستند. صفحات ساب و سایش معمولاً برای گرفتن پلیسه و صاف کردن محل برش کاربرد دارند.

 

یکی از انواع صفحات برش، صفحه پروفیل‌بر است که در انواع 300 و 355 میلی‌متر تولیدشده و روی دستگاه مخصوص برش پروفیل نصب می‌شود. این نوع صفحه برای برش انواع لوله، قوطی و پروفیل ساختمانی کاربرد دارد.

 صفحه سنگ‌بر

این نوع صفحات دارای قطرهای 115، 180، 210 و 230 میلی‌متر بوده و در ضخامت 1.5 الی 2.5 میلی‌متر تولید می‌شوند.

 صفحه سرامیک‌بر

همه چیز درباره صفحه برش

این نوع صفحه دارای قطر 115، 180 و 230 میلی‌متر بوده و برای برش از طریق سایش عمل می‌کند و از این لحاظ کاملاً مشابه با صفحه برش فیبری عمل می‌کند، اما برعکس صفحه‌ برش فیبری تنها لبه‌های صفحه‌ سرامیک‌بر از جنس دانه‌های سایشی است و این دانه‌ها با استفاده از جوش دادن در لبه‌ صفحه برش قرارگرفته‌اند.

 صفحه بتن‌بر

همه چیز درباره صفحه برش

این نوع صفحه برشی لبه الماسه دندانه‌دار سگمنت دارد و در قطرهای 300 الی 750 میلی‌متر در بازار موجودند.

 صفحه آسفالت‌بر

این نوع صفحه برشی مانند صفحه بتن بر دارای سگمنت است و برای برش انواع آسفالت کاربرد دارد. سایزهای این نوع صفحه برشی شامل 350، 400، 450، 500،550،600، 650 و 700 است و سایزهای بسیار بزرگ آن مانند 1200 میلی‌متر است که برای عملیات صنعتی کاربرد دارد.

 صفحه سنباده

همه چیز درباره صفحه برش

صفحه سنباده که همان‌طور که از نام آن پیداست، بیشتر برای سنباده کاری و لایه‌برداری استفاده می‌شود و قابل نصب بر روی انواع فرز و مینی فرز است.

 صفحه مینی فلاپ

همه چیز درباره صفحه برش

این نوع صفحات نیز قابلیت نصب بر روی انواع فرز و مینی فرز را دارند. ساختار این نوع صفحه از قرار گرفتن چند سنباده به‌صورت مورب روی‌هم تشکیل‌شده و نسبت به سنباده کاربرد ساده‌تر و عملکرد سایشی بهتری دارد.

نکات ایمنی مربوط به صفحه برش

برای تهیه انواع صفحات برشی، باید نکاتی مدنظر قرار گیرد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • با توجه به نوع کاربرد و جنس قطعه کار و جنس سطوح مورد برش و سایش، صفحه مخصوص به کار را انتخاب کنید.
 • برای نصب صفحه روی دستگاه، پیچ نصب صفحه نباید بیش‌ازاندازه نرمال سفت شود.
 • صفحه برش هرگز نباید دچار آسیب یا ترک باشد.
 • صفحه برش نباید بزرگ‌تر از دستگاه برش باشد.
 • برای حفاظت از اپراتور، حتماً باید کاربر از لوازم و تجهیزات حفاظت فردی مانند عینک، دستکش، محافظ گوش و کفش ایمنی استفاده کند.
 • به مقادیر دور دستگاه و میزان دور صفحه برش دقت کنید.
 • در زمان استفاده از دستگاه و برش سطوح هرگز ضربه ناگهانی وارد نکنید.
 • هرگز اقدام به جدا کردن و برداشتن تجهیزات ایمنی نصب‌شده بر روی دستگاه برش نکنید.
 • اهمیت جنس صفحه برش
  جنس صفحه برش برای کار بسیار حائز اهمیت است و با توجه به کاربردی که دارند دارای جنس هاس متفاوتی می باشند
   برای خرید صفحه بر ، به کیفیت صفحه دقت داشته باشید چرا که صفحه بر باید از جنس قطعه سخت تر باشد تا بتواند به راحتی قطعه مورد نظر را برش داده و یا بسابد .

  برای اطلاعات بیشتر و یا خرید این کالا میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید
  09127957199
  02166750423

در حال ارسال
نقد کاربر
0 (0 رای)
adminweb
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *